Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Delegowanie nad Sekwanę na francuskich zasadach

15 lipca 2021 | Kadry i Płace | Clarisse DELAITRE, Katarzyna Gospodarowicz

Francuski kodeks pracy nie określa ani minimalnego, ani maksymalnego czasu trwania oddelegowania. Po upływie 12 miesięcy zastosowanie zaczyna mieć jednak niemal całe francuskie ustawodawstwo z zakresu prawa pracy.

 

Pracodawcy znów interesują się delegowaniem zatrudnionych. Coraz chętniej wysyłają pracowników do pracy za granicę, szczególnie że Polska w wielu krajach świeci się na zielono pod kątem ryzyka związanego z koronawirusem. Na liście państw, do których krajowe firmy delegują zatrudnionych z dużą częstotliwością, z pewnością jest Francja.

Francuski urząd DARES (Direction de l'Animation de la Recherche, des Études et des Statistiques), podległy Ministerstwu Pracy, sporządzający m.in. analizy i statystyki na temat pracy, opublikował w czerwcu 2021 r. pełne badanie poświęcone zagranicznym pracownikom delegowanym do Francji. Z raportu wynika, że w 2019 r., z wyłączeniem transportu drogowego, 261 300 pracowników zagranicznych zostało co najmniej raz oddelegowanych do Francji przez firmy mające siedzibę za granicą, co daje łączną liczbę delegowań 675 300. Wśród nich 9 proc. stanowili polscy pracownicy (tj. około 6500 osób), pracujący głównie w sektorze budowlanym. Wśród członków Unii Europejskiej Polska jest trzecim – po Portugalii i Rumunii – krajem wysyłającym najwięcej pracowników do Francji w ramach delegowania.

Rok w zawieszeniu

W 2020 r. pandemia Covid-19 doprowadziła do intensywnych kontroli krajowych we Francji, spadku liczby delegowań (zwłaszcza krótkoterminowych) oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12013

Wydanie: 12013

Spis treści
Zamów abonament